Bałtyk pod wiosłem 2022

Ostatnio byłem... albo: kiedyś byłem...
Awatar użytkownika
Adam
Posty: 30
Rejestracja: 24 cze 2021, 12:17
Lokalizacja: Warszawa Żerań
moja flota: Gumotex Seawave
Dziękował(a):: 6 razy
Podziekowano: 27 razy
Kontakt:

Bałtyk pod wiosłem 2022

Post autor: Adam »

Witajcie :)

Miałem przyjemność uczestniczyć w tegorocznej 18-tej edycji "Bałtyku pod wiosłem". Jest to coroczna impreza polegająca na pływaniu kajakami po Bałtyku. Kiedyś odbywała się w Polsce, a od kilku lat organizowana jest w Szwecji na tamtejszych Szkierach, czyli skalistych wysepkach, którymi usiane jest szwedzkie wybrzeże Bałtyku.

Tegorocznym celem była wyspa Stora Garkast - ostatnia wyspa szwedzkich Szkierów przed otwartym Bałtykiem. Wypłynęliśmy z bazy kajakowej na wyspie Jogersö (niedaleko Oxelösund), gdzie każdy uczestnik dobrał najwygodniejszy dla siebie kajak. Po drodze trasa wyprawy przebiegała przez szwedzkie rezerwaty Stendörrens, Ringsö i Hartsö, które są otwarte dla turystów od połowy sierpnia, albo od końca lipca - stąd termin imprezy w ostatnim tygodniu sierpnia.

Wbrew pozorom nie jest to wyprawa tylko dla profesjonalistów. Wystarczy być w miarę opływanym po nizinnych rzekach i można jechać - nie trzeba mieć morskiego doświadczenia. Pierwszego dnia wszyscy przechodzą szkolenie z ratownictwa tzw. T-Rescue, a na początku drugiego dnia z nawigacji morskiej (mapa + kompas). Każdy uczestnik musi mieć zapas wody i jedzenia na tydzień, a noclegi pod namiotami robi się na bezludnych wyspach po założonej trasie. Oczywiście nie ma co liczyć na prąd, słodką wodę czy toaletę - trzeba na tydzień przestawić się na inny tryb życia.

Niezbyt długie dzienne przebiegi (15-20 km) wynikały z bardzo dobrej pogody, która towarzyszyła nam przez cały tydzień. Była to pierwsza edycja "Bałtyku pod wiosłem" podczas której nie spadła ani jedna kropla deszczu. Na dodatek przez pierwsze trzy dni, podczas których płynęliśmy na wschód wiał lekki wiatr ~zachodni, a jak wracaliśmy wiatr zmienił kierunek i znów wiał nam w plecy. Gdyby pogoda była inna, to trasa też musiała by być zmodyfikowana i na pewno dłuższa.

Organizatorem całej imprezy jest Adam G. z magazynu Wiosło, a opiekunem po stronie szwedzkiej Grzegorz R. Dzięki ich obecności każdy czuł się bezpiecznie nawet przy pokonywaniu otwartych, mocno rozfalowanych przelotów. Dla mnie Grzegorz jest kajakowym maestro i wzorem do naśladowania. Pierwszy raz widziałem człowieka tak zgranego ze swoim kajakiem. Niskie i wysokie podpórki, eskimoski, skręty w pochyleniach w morskim kajaku na Bałtyku - to robi naprawdę duże wrażenie. Oczywiście obaj panowie są kopalnią wiedzy, którą chętnie dzielą się z uczestnikami wyprawy.

Na zakończenie dodam, że mimo tego, że nie lubię spać pod namiotem i nie lubię pływać po stojącej wodzie to było siedem fantastycznych dni, a w tym roku pod namiotem spałem już 11 razy 8-)

Wszystkie zdjęcia i filmiki z wyprawy: https://photos.app.goo.gl/AqKgk8ChMiLN8m8K7

Dzienne odcinki:
Dzień 1: https://connect.garmin.com/modern/activity/9498884155
Dzień 2: https://connect.garmin.com/modern/activity/9498893594
Dzień 3: https://connect.garmin.com/modern/activity/9498898482
Dzień 4: https://connect.garmin.com/modern/activity/9498902093
Dzień 5: https://connect.garmin.com/modern/activity/9498912222
Dzień 6: https://connect.garmin.com/modern/activity/9498916774
Dzień 7: https://connect.garmin.com/modern/activity/9498920443

Trasa wyprawy:
Obrazek

Przygotowania do startu:
Obrazek

Pierwszy zachód słońca:
Obrazek

Grzegorz uczy nas morskiej nawigacji:
Obrazek

Kierunek Stora Garkast:
Obrazek

W rezerwacie Stendörrens:
Obrazek

Coraz dalej od stałego lądu:
Obrazek

Na horyzoncie Stora Garkast:
Obrazek

Cel wyprawy osiągnięty - Stora Garkast:
Obrazek

Co pewien czas na swojej trasie spotykaliśmy orły bieliki:
Obrazek

Latarnia morska na wyspie Beten:
Obrazek

Pozdrawiam :!:
Awatar użytkownika
Maga
Posty: 291
Rejestracja: 17 gru 2020, 15:38
Lokalizacja: Lublin
moja flota: Helios 2 (Gumotex)
Dagger Katana 10.4
Dziękował(a):: 182 razy
Podziekowano: 216 razy
Kontakt:

Re: Bałtyk pod wiosłem 2022

Post autor: Maga »

Piękna przygoda i piękne widoki, dzięki za relację - to zupełnie inne pływanie, mogłam choć na chwilę przenieść się w inny krajobraz.
Teraz prędko, zanim dotrze do nas, że to bez sensu.
Awatar użytkownika
rawa
Posty: 893
Rejestracja: 18 gru 2020, 23:42
Dziękował(a):: 123 razy
Podziekowano: 223 razy

Re: Bałtyk pod wiosłem 2022

Post autor: rawa »

Pod wszystkiego wrażeniem jestem, niecodzienna i pionierska eskapada, gratuluję.
Moje plany bałtyckie co najwyżej na kilka kilometrów od naszego brzegu, ciągle czekają na realizację.
Awatar użytkownika
Mat
Posty: 170
Rejestracja: 17 gru 2020, 16:10
Lokalizacja: wlkp
moja flota: delsyk nifty 385, pirania fusion
Dziękował(a):: 4 razy
Podziekowano: 50 razy

Re: Bałtyk pod wiosłem 2022

Post autor: Mat »

Świetny pomysł i przygoda
Awatar użytkownika
miandas
Posty: 979
Rejestracja: 17 gru 2020, 15:31
Lokalizacja: wlkp
moja flota: old town camden 120, gumotex solar, gumotex twist 2.1
Dziękował(a):: 99 razy
Podziekowano: 313 razy
Kontakt:

Re: Bałtyk pod wiosłem 2022

Post autor: miandas »

Jestem pod ogromnym wrażeniem. Takie kajakarstwo to inny rodzaj przygody. Mnie już raczej niedostępny. Tym bardziej podziwiam. Piękne widoki i przygoda.

Spanie pod namiotem nie jest takie złe...
droga zawsze nagradza
Awatar użytkownika
Hegemon
Posty: 781
Rejestracja: 17 gru 2020, 18:05
Dziękował(a):: 94 razy
Podziekowano: 136 razy

Re: Bałtyk pod wiosłem 2022

Post autor: Hegemon »

Piękne !
Tę latarnię mam już na tapecie kompa :-)
Jestem F I T ... Fajny I Tłusty :D
Awatar użytkownika
Łysy
Posty: 277
Rejestracja: 17 gru 2020, 18:51
Lokalizacja: Kraków
moja flota: Gumotex: Solar, Safari, Seawave
Dziękował(a):: 265 razy
Podziekowano: 153 razy

Re: Bałtyk pod wiosłem 2022

Post autor: Łysy »

Relacja zupełnie inna od większości. Dotychczas nawet nie wiedziałem o istnieniu takiej imprezy. Również nie przepadam za pływaniem po stojącej wodzie, ale to jest zupełnie inny klimat. Kto wie, może kiedyś się tym bliżej zainteresuję. Gratuluję udanej przygody.
Awatar użytkownika
Adam
Posty: 30
Rejestracja: 24 cze 2021, 12:17
Lokalizacja: Warszawa Żerań
moja flota: Gumotex Seawave
Dziękował(a):: 6 razy
Podziekowano: 27 razy
Kontakt:

Re: Bałtyk pod wiosłem 2022

Post autor: Adam »

Też myślałem, że ta impreza jest tylko dla wyczynowców, którzy od rana do wieczora zmagają się z metrowymi falami.
Faktycznie jeszcze parę lat temu były takie "Bałtyki pod wiosłem", że opłynięcie Bornholmu to podobno była codzienna walka o życie.
Teraz jest trochę inaczej, bezpieczeństwo jest priorytetem, a trasa tak dobierana żeby amatorzy dali radę.
Tych szkierowych wysepek są tam setki i stanowią skuteczne falochrony, a na otwarte wody wypływa się tylko na niektórych odcinkach.
Myślę, że każdy z Was mógłby wybrać się w przyszłości na coś takiego :)
Awatar użytkownika
miandas
Posty: 979
Rejestracja: 17 gru 2020, 15:31
Lokalizacja: wlkp
moja flota: old town camden 120, gumotex solar, gumotex twist 2.1
Dziękował(a):: 99 razy
Podziekowano: 313 razy
Kontakt:

Re: Bałtyk pod wiosłem 2022

Post autor: miandas »


Jednak nie. Ostatnio zdałem sobie sprawę, że na pytanie, czy umiem pływać kajakami, mógłbym odpowiedzieć w sposób nieco niejasny...
Tak, umiem - ale tylko swoimi.
I rzeczywiście.
Nie mam żadnego doświadczenia w pływaniu długimi, wąskimi kajakami a bujanie poprzeczne powoduje u mnie palpitacje
droga zawsze nagradza
Awatar użytkownika
Strażowy
Posty: 1000
Rejestracja: 17 gru 2020, 16:30
moja flota: Gumotex x 2 : "Solar" & " Safari " 😁 💪
Dziękował(a):: 573 razy
Podziekowano: 169 razy

Re: Bałtyk pod wiosłem 2022

Post autor: Strażowy »

Super przygoda 👍, totalnie inna sceneria niż pływanie po naszych leśnych dróżkach 😁
miandas pisze: 01 wrz 2022, 12:19 Obrazek
...Nie mam żadnego doświadczenia w pływaniu długimi, wąskimi kajakami a bujanie poprzeczne powoduje u mnie palpitacje Obrazek
co mogę powiedzieć : masz wiele innych doskonałości 😉

...ja bym sobie chętnie spróbował takiego szwendanie kajakiem między wyspami gdybym posiadał odpowiednie możliwości czasowe, Charleston pewnie by się sprawdził choć steru mu brakuje 🤔
" Przygoda warta jest każdego trudu ..." - Arystoteles

Pozdrawiam :mrgreen:
ODPOWIEDZ